نصب ویدئو پروژکتور و پرده نمایش

نصب ویدئو پروژکتور در ابتدا کار راحتی به نظر میرسد ، اما عدم دقت در جانمایی صحیح و فاصله نصب پروژکتور تا پرده نمایش و یا دیوار در پروسه نصب ویدئو پروژکتور، روی پرده تصویر ناگویا و نامناسب خواهیم داشت. چرا که ممکن است پروژکتور نسبت به پرده نمایش در زاویه نامطلوبی قرار بگیرد .

اولین کار برای نصب ویدئو پروژکتور تهیه لوازم مورد نیازتان است که این لوزام باید با توجه به شرایط محیطی تهیه شوند. 

 بهتر است برای تهیه لوازم مورد نیاز خود از افراد متخصص و با تجربه مشاوره بگیرید، تا بتوانید با بهترین قیمت و کیفیت لوازم مورد نیاز خود را برای راه اندازی یک پروژکتور تهیه کنید.


وسایلی که برای نصب ویدئو پروژکتور مورد نیاز است عبارتند از:

• پایه سقفی/ دیواری

• کابل برق

• داکت

• پرده نمایش

• کابل تصویر که با توجه به پورت های ورودی و خروجی دستگاه ویدئو پروژکتور تهیه می شوند مانند کابل های HDMI- VGA- VIDEO LAN AUX USB


مراحل نصب ویدئو پروژکتور

1- نصب پرده نمایش :

اگر از پرده نمایش استفاده می کنید، نخستین مرحله نصب و فیکس نمودن صفحه پرده نمایش است. البته توجه داشته باشید که این کار بسته به نوع پرده ای که تهیه کرده اید متفاوت است. برخی پرده ها به سقف متصل شده و برخی دیگر به صورت پایه دار و بر روی زمین قرار می گیرند. به هر شکل باید پرده را در جای مورد نظر خود قرار دهید و پس از آن بقیه مراحل نصب ویدئو پروژکتور را دنبال کنید. پرده های دیواری که از بالا به پایین کشیده می شوند هم جای کمتری را اشغال کرده و هم عمر بیشتری را خواهند داشت.


• برای نصب پرده نمایش ابتدا بهترین جانمایی را انتخاب می نماییم که بایست موارد ذیل را در نظر بگیریم

• پرده نمایش درجایی نصب گردد که حداکثر دید از تمام نقاط اتاق یا سالن را داشته باشد.

• پرده نمایش طوری نصب شود که نور مستقیم مثل نورخورشید یا پروژکتور روشنایی به آن نتابد و ترجیحا در محیط های دارای پنجره پشت به نور آفتاب باشد

• در زمانی که پرده باز میشود اختلالی در رفت و آمد و یا چیدمان کلاس و یا سالن ایجاد ننماید.

نصب ویدئو پروژکتور


در هنگام نصب پرده نمایش بایستی دقت شود ارتفاع به گونه ای محاسبه شود تا کاربروبیننده تسلت کامل بر روی تصویر داشته باشد. بطور مثال اگر نصب در یک مدرسه انجام می پذیرد ، بایست با توجه به قد دانش آموزان پرده در ارتفاع پایین تری قرا گیرد ویا در یک سالن همایش بزرگ پرده نمایش در بالاترین ارتفاع قرار گیرد.
اگر پرده نمایش دستی دیواری باشد ، ارتفاع نصب پرده به گونه ای باشد تا کاربر براحتی بتواند پرده را بالا و پایین دهد ( پرده تا ابعاد 3*3)
در خصوص پرده نمایش برقی این محدودیت وجود نداشته و بسته به نوع محیط و کاربرد قابلیت نصب در هر ارتفاعی به نصاب پرده نمایش می دهد.


برای نصب پرده ابتدا جای قلاب و آویزها را جانمایی کرده و با دریل جای پیچ ها سوراخ شده و پرده نمایش را در محل مورد نظر نصب می کنیم .


نکته:برای پرده نمایش برقی احتیاج به کابل کشی برای کابل برد فرمان می باشد .


2- نصب پایه و ویدئو پروژکتور

مرحله بعدی تنظیم موقعیت ویدیو پروژکتور است که بهتر است آن را با کمک استانداردهای گفته شده توسط دفترچه راهنما انجام دهید. اما با کمک گرفتن از افراد متخصص یا همان نصاب پروکتور نیز می توان بهترین نتیجه را از نصب ویدئو پروژکتور کسب کرد و بهترین زاویه تصویر را به خود اختصاص داد. البته برخی افراد نیز سعی در این دارند تا با استفاده از آزمون و خطا بتوانند پروژکتور خود را نصب کنند که در بسیاری از موارد موفق نمی شوند. از این رو مجبورند به افراد متخصص مراجعه کنند.


پایه ویدئو پروژکتور در انواع  مختلف و سایز های گوناگون در بازار موجود می باشد و برای انتخاب پایه به فاصله پیچ های پشت دستگاه و نیز ارتفاع سقف توجه کرد. که درقسمت پایه ویدئو پروژکتور کامل توضیح داده شده است.


جانمایی پایه

برای تنظیم موقعیت ویدیو پروژکتور 2 شکل می توان عمل کرد:

روش اول : طبق جدول محاسباتی که هر کمپانی در دفترچه راهنمای نصب محاسبه کرده .پایه را در فاصله تعیین شده تا پرده نصب می شود.که برای نمونه برای یک پرده نمایش 2 متری بایستی فاصله ای حدودا بین 2.5 الی 3 متر محاسبه شود . اما با کمک گرفتن از افراد متخصص نیز می توان بهترین نتیجه را از نصب ویدئو پروژکتور کسب کرد . 


روش دوم : برای پیدا کردن موقعیت پروژکتور به صورت تجربی نخست باید پروژکتور را در فاصله های دورتر از پرده قرار دهید و پس از هم عرض شدن تصویر با پرده، موقعیتی را برای پیچ کردن پروژکتور به دیوار و یا قرار دادن آن به صورت رو میزی انتخاب کنید. البته پیشنهاد ما همواره استفاده از پایه های دیواری پروژکتورها است چرا که کاربر را با کمترین دردسر مواجه خواهند کرد. بنابراین دیگر لازم نیست هر چند وقت یکبار پروژکتور را دوباره تنظیم کنید. بعد از تعیین فاصله ابتدا قسمت نشیمن گاه پایه به سقف پیچ شده سپس قسمت دوم پایه که به پشت ویدئو پروژکتور وصل شده به قسمت اول پایه وصل می کنیم (تمامی ویدئو پروژکتور های تولید شده دارای قسمت هایی جهت پیچ کردن پایه به پشت ویدئو پروژکتور را دارند.)


تمامی پایه های سقفی دارای کاتالوگ نصب و اسمبل می باشند که با مطالعه آن به راحتی می توان پایه را مونتاژ و نصب نمود .


نکته : بایستی در زمان نصب پایه به سقف و یا دیوار آکس لنز ویدئو پروژکتور در وسط پرده نمایش و بصورت کاملا عمود قرار گیرد تا گوشه های تصویر کج نشود .


برای نصب پایه های دیواری که معمولا برای ویدئو پروژکتورهای نما نزدیک Short Throw استفاده می شوند در بالای پرده نمایش و یا تخته وایت برد ودر وسط آن به دیوار نصب میشود و برای تنظیم ابعاد تصویر بایستی در جهت افقی طول پایه را کم و زیاد کرد.


3- داکت کشی و نصب کابل های تصویر

پس از تعیین موقعیت پروژکتور نسبت به پرده نوبت به کابل کشی می رسد. بهتر است کابل کشی به گونه ای انجام شود تا در آینده دردسری برای استفاده کنندگان ایجاد نکند و پروژکتور و کابل تحت فشار قرار نگیرند ؛ چرا که در این صورت ممکن است در طی استفاده های طولانی مشکلاتی برای شما به وجود بیاید. همچنین مسیر داکت کشی برای زیبایی کار کمترین مسیر عبور کابل و نیز کمترین دید را داشته باشد .


توصیه می شود تاحد امکان اگر در حال بازسازی و یا ساخت ساختمان جدید هستید کابل ها بصورت توکار نصب شوند و بگونه ای نصب شود که در صورت خرابی کابل های تصویر قابلیت تعویض را داشته باشند.


کابل های مختلفی برای دیتا پروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد که شما می توانید با توجه به استفاده خود و نیز پورت های ورودی و خروجی ویدئو پروژکتور تهیه نمایید . اگر مایل به تماشای تصاویر با کیفیت های بالاتر هستید کابل های HDMI برای شما مناسب خواهد بود؛ در غیر این صورت از کابل های VGA می توان استفاده کرد، کابل VIDEO برای دستگاه هایی مانند ویدئو و نیز ماهواره که پورت خروجی ویدئو را دارند . کابل صدا برای زمانی که شما بخواهید از ویدئو پروژکتور صدا را به سیستم صوتی وصل نمایید . یکی دیگر از کابل هایی که در انتقال دیتا میتوان استفاده نمود کابل LAN میباشد که از طریق پورت LAN اطلاعات را انتقال می دهند .


هزینه نصب ویدئو پروژکتور :

هزینه نصب و اجرت نصاب ویدئو پروژکتور بستگی به یکسری عوامل مانند اندازه پرده نمایش ، مدل ویدئو پروژکتور ، میزان کابل کشی و ارتفاع و نوع سقف دارد.برای اطلاع از هزینه نصب و اجرت نصاب ویدئو پروژکتور با کارشناسان فنی شرکت خانه پروژکتور تماس حاصل فرمایید .