برای انتقال تصویر در ویدئو پروژکتور از چند نوع تکنولوژی استفاده می گردد که عبارتند از 3LCD و DLP و LED که در این مقاله در خصوص تکنولوژی DLP وLED و اجزا آن که مهمترین قطعه DMD CHIP توضیحاتی ارائه می کنیم .


در ویدئو پروژکتورهای DLP و LED نحوه تولید تصویر به اینگونه است که در ابتدا لامپ و یا لیزر نور لازم را تامین کرده و نور به چرخ رنگ (corel weel ) تابیده و پس از عبور از چرخ رنگ از داخل یک تونل نوری که یک چهار وجهی مربع شکل بوده و از چهار آینه به هم چسبیده تشکیل شده است عبور کرده و از یک سری عدسی گذشته و پس از تابیدن به یک سطح آینه ای ، از داخل لنز تصویر از ویدیو پروژکتور خارج می شود.


سطح آینه ای که در حقیقت وظیفه تولید تصویر را دارد و تصویر را از مین برد گرفته و پس از تابیدن نور بر روی آن تصویر ایجاد می شود اصطلاحا دی ام دی چیپ می نامند .


DMD CHIP از میلیون ها آینه بسیار ریز تشکیل شده و این آینه ها که بصورت میکروسکوپی می باشند بصورت مداوم حرکت کرده و تصویر را تولید می کنند .


دی ام دی چیپ های تولید شده دارای رزولوشن های متفاوتی هستند که نحوه نامگذاری آنها بدین صورت می باشد که در یک سطح ثابت چه تعداد پیکسل نوری وجود داره که هر چه این عدد بالاتر باشد رزولوشن ویدیو پروژکتور بالاتر خواهد بود .


دی ام دی های موجود در بازار عبارتند از :

• 8060 که این دی ام دی تولید رزولوشن 800*600می کند.

• 1076که این دی ام دی تولید رزولوشن 1024*768 می کند.

• 1280که این دی ام دی تولید رزولوشن1200*800 می کند.

• 1920که این دی ام دی تولید رزولوشن1920*1080 می کند.


دی ام دی چیپ قطعه ای بسیار ظریف و حساس بوده و علت اصلی خراب شدن آن دو عامل رطوبت و حرارت می باشد.بدین خاطر پیشنهاد می گردد در مناطقی که رطوبت موجود در هوا بالاتر از حد استاندارد می باشد مانند مناطق شمالی و جنوبی کشور از دستگاه های با تکنولوژیDLPکمتر استفاده گردد .خرابی DMD Chip به این صورت می باشد که آینه های بسیار ریزی که درون چیپ دی ام دی قرار دارند به درستی عمل نکرده و تصویر تولید شده به صورت دانه های ریز سیاه و سفید ایجاد می شوند و به مرور زمان این نقاط بیشتر شده و کل تصویر را می پوشانند . چیپ دی ام دی قابل تعمیر نبوده و درصورت خرابی بایستی قطعه معیوب با یک قطعه نو و دقیقا همان پارت نامبر جایگزین شود . در صورت خرابی DMD Chip برای تهیه قطعه جایگزین مدل دقیق دستگاه و یا پارت نامبر چیپ را یادداشت نمایید .


قیمت دی ام دی چیپ بخاطر نوع ساختار آن بسیار بالا بوده و در بسیاری از موارد حتی از قیمت خود دستگاه بیشتر می شود .لذا همکاران بخش فنی ما در شرکت خانه پروژکتور پس از بررسی ویدئو پروژکتور و مشخص کردن مدل دقیق دی ام دی چیپ به مشتری اعلام می کنند که از لحاظ هزینه ای آیا تعویض ان به صرفه خواهد بود یا خیر