یکی از اجزا تشکیل دهنده در پروژکتور فن ویدئو پروژکتور می باشد. بدلیل حرارت تولید شده توسط لامپ ، بایستی که دستگاه خنک نگه داشته شود و اینکار به عهده فن می باشد. در هر دستگاه ویدئو پروژکتور بطور متوسط از 4 الی 10 فن متناسب با مدل و بزرگی دستگاه فن وجود دارد . فن ها وظیفه مکش هوای بیرون به داخل دستگاه و دمیدن هوای گرم تولید شده به بیرون را دارند و این کار بطور یکنواخت انجام می شود و در صورت بروز مشکل برای هر کدام از فن ها حرارت دستگاه بالاتر از حد استانداردرفته و باعث آسیب های جبران ناپذیر برای دستگاه و نیز لامپ ویدئو پروژکتور خواهد شد.


فن ویدئو پروژکتور با فن های معمولی مانند فن های کامپیوتر متفاوت است ودلیل آن وجود یک چیپست تنظیم دور فن است که با توجه به میزان حرارت تولید شده در دستگاه پروجکشن ، میزان دور چرخش در فن را افزایش و کاهش می دهد .اگر که به کابل های متصل به فن ویدئو پروژکتور دقن نمایید بین 3 تا 4 سیم به موتور وصل شده که در حقیقت 2 سیم جریان برق و 2 سیم دیگر به چیپست فرمان برای کنترل سرعت چرخش وصل شده اند وبا توجه به میزان دماوحرارت داخل دستگاه سرعت چرخش را تنظیم می کنند .


فن ها چون بصورت مداوم در حال کارکردن هستند گردو غبارداخل هوا و محیط به داخل آن ها نفوذ کرده و در عملکرد آن ها اختلال ایجاد می کند لذا توصیه میشود هر 6 الی 12 ماه یکبار با توجه به میزان استفاده از پروژکتور علاوه بر سرویس فیلتر هوا نسبت به سرویس فن ویدئو پروژکتور اقدام گردد . بهتر است این کار توسط نمایندگی های مجاز تعمیر ویدئو پروژکتور انجام پذیرد .

فن ویدئو پروژکتور


یکی دیگر از مشکلات بوجود آمده برای فن ، عوض شدن صدای فن است که بخاطر گشاد شدن بوشن موتور فن و لغ شدن پره های فن بوده که باعث می شود فن در جای خود حین چرخش لغ بزند که در سرعت بالا باعث ایجاد صدای غیرمتعارف در دستگاه می شود .در این نوع مشکل بایستی که حتما فن دستگاه بطور کامل تعویض شود .


جام کردن فن (قفل کردن فن ) : در بعضی مواقع بر اثر گیرکردن یک شی خارجی داخل پره های فن و یا جمع شدن گرد وغبار زیاد در فن ، پره های فن قادر به چرخش داخل غلاف فن نبوده و باعث می شوند که موتور نچرخد که این اتفاق باعث سوختن موتور خواهد شد و با خاموش شدن ویدئو پروژکتور همراه خواهد بود که به این اتفاق اصطلاحا جام کردن فن می گویند .


در هنگام خرید فن حتما به شکل فن ، ولتاژ و نهایتا آمپر آن دقت شود چون شاید در ظاهر وشکل دو فن مثل هم باشند اما اگر ولتاژ و آمپر متفاوتی داشته باشند باعث سوختن فن و یا مین برد خواهد شد.


فن های داخل ویدئو پروژکتور :

فن پشت لامپ : این فن وظیفه دمیدن مداوم هوای بیرون بر روی لامپ را دارد تا حرارت لامپ از حد مجاز بالاتر نود

فن خروجی لامپ : این فن وظیفه مکش و خارج کردن گرمای ایجاد شده توسط لامپ به خارج ویدئو پروژکتور را دارد.

فن پشت منشور رنگ : به خاطر نزدیک بودن اپتیک نوری و منشور رنگ به لامپ ویدئو پروژکتور در دستگاه های 3LCD حرارت باعث سوختن و دفرمگی فیلترهای رنگ می شود به همین خاطر یک یا چند فن بوسیله یک کانال هوایی باد خنک بر روی فیلتر های رنگ و سه وجه منشور ال سی دی می تاباند تا فیلتر ها آسیب نبینند .

فن مکنده : با توجه به ساختار هر ویدئو پروژکتور یک یا چند فن وظیفه مکش هوای داخل دستگاه به بیرون را بر عهده دارند که معمولا نسبت به مابقی فن ها ابعاد و سایز بزرگتری دارند .